Site Loader
دستگاه آب شیرین کن
دستگاه آب شیرین کنReviewed by Admin8080 on Feb 28Rating:

دستگاه آب‌شیرین‌کن (اسمز معکوس (RO))


کاربرد این دستگاه (آب‌شیرین‌کن صنعتی) اسمز معکوس (RO)نیز در صنایع مختلف از جمله دام وطیور کشاورزی صنایع داروسازی ،نوشابه سازی ها، دیگ های بخاری و بویلرها و…می باشد.

منابع آب مختلف می‌توانند حاوی آلودگی‌های متنوعی باشند. پس لازم است تا در ساخت پکیج‌های تصفیه آب اسمز معکوس (RO)، میزان آلودگی‌های مختلف نظیر انواع جامدات معلق، یون‌ها و نمک‌ها، فلزات سنگین و گازها و … به‌دقت بررسی شده و سپس طراحی سیستم اسمز معکوس صورت گیرد.


مراحل کار دستگاه آب شیرین کن : آب پس از عبور از پیش تصیه و به حداقل رسیدن کدورت آب و گذشتن از فیلتر های میکرونی با فشار بالا به داخل محفظه پرشروسل رسیده و عملیات جدا سازی آب شیرین و آب شور انجام پذیرد


توضیحات مراحل تصفیه آب شیرین کن به شرح ذیل می باشد

پیش‌تصفیه آب
ذرات جامد معلق، فلزات سنگین و انواع گازها عضوی جدایی‌ناپذیر از مجموعه آلودگی‌های منابع آب مختلف هستند که توجه به حذف آنها علاوه بر اثرگذاری بر کیفیت نهایی آب تصفیه‌شده، موجب افزایش طول عمر و بهبود عملکرد فیلترهای اسمز معکوس (RO) نیز می‌شود. این آلودگی‌ها در مراحل پیش‌تصفیه دستگاه آب‌شیرین‌کن اسمز معکوس بهتا توسط انواع فیلترهای شنی، فیلترهای رسوب‌گیر و فیلترهای کربنی از آب حذف می‌شوند.

پمپ‌های فشار بالا
در مراحل پیش‌تصفیه آب‌شیرین‌کن‌های صنعتی، یون‌ها و نمک‌ها از آب حذف نمی‌شوند و برای حذف آنها از طریق فرآیند اسمز معکوس، نیاز به ایجاد فشاری بیش از فشار اسمزی است. این فشار در دستگاه‌های آب‌شیرین‌کن اسمز معکوس (RO) بهتا معمولاً توسط پمپ‌های طبقاتی و در برخی موارد توسط پمپ‌های پیستونی تأمین می‌شود؛ بنابراین انتخاب صحیح پمپ با توجه به دبی، میزان آلودگی و کیفیت نهایی موردنظر برای خروجی آب سیستم‌های آب‌شیرین‌کن، امری ضروری است.
تصفیه نهایی آب و حذف یون‌ها با فیلترهای اسمز معکوس (RO)
فشار بالا سبب حرکت معکوس جریان آب از درون فیلترهای نیمه‌تراوای اسمز معکوس (RO) از فشار اسمزی بالاتر به فشار اسمزی پایین‌تر می‌شود و فرآیند اسمز معکوس بر همین اساس صورت می‌گیرد. فیلترهای اسمز معکوس (RO) در دستگاه‌ها و سیستم‌های آب‌شیرین‌کن بهتا با اجرای یک طراحی دقیق برای دست‌یابی به بیشترین مقدار ممکن برای حذف یون‌ها و نمک‌ها انتخاب می‌شوند و چیدمان صحیح آنها به افزایش میزان بازیابی آب و کاهش میزان پساب کمک می‌کند.


گندزدایی آب خروجی
منابع آبی مختلف و به‌خصوص آب‌های سطحی و آب دریا می‌توانند حاوی انواع باکتری‌ها و ویروس‌ها باشند. در طراحی و ساخت سیستم‌های آب‌شیرین‌کن اسمز معکوس (RO) بهتا، حذف باکتری‌ها و ویروس‌ها توسط دقیق‌ترین و به‌روزترین فناوری‌های گندزدایی آب نظیر فیلترهای اشعه فرابنفش (UV) صورت می‌گیرد تا آب تصفیه‌شده در سیستم آب‌شیرین‌کن، آبی سالم و باکیفیت باشد.

Post Author: admin8080