Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/pars3r/public_html/wp-content/themes/WpShow/header.php on line 26
دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست؟
دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست؟
مارس 12, 2022 0 نظر مقاله

دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست؟


دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست؟ این یک روش جدید تصفیه آب است که از فرآیند اسمز معکوس RO برای تصفیه آب استفاده می کند. دستگاه تصفیه آب صنعتی دستگاهی است که می تواند آب نمک را به آب شیرین تبدیل کند. دستگاه های آب شیرین کن در مدل های آب شیرین کن مسکونی، نیمه صنعتی و صنعتی ارائه می شود.

دستگاه تصفیه آب خانگی در صنایع مختلفی از جمله تولید آب آشامیدنی، فولاد، صنایع دارویی، صنایع غذایی، صنعت پرورش ماهی، صنعت پرورش طیور (طیور)، صنعت کشاورزی، صنعت خودروسازی و … قابل استفاده می باشد.

دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست؟

دستگاه تصفیه آب صنعتی از جمله واحدهای مهم و اصلی در تمامی واحدهای صنایع، کارخانجات تولیدی و کارگاه های کوچک و بزرگ شناخته می شوند. این دستگاه ها همواره در ابعاد و اندازه های مختلفی طراحی شده و از قابلیت های گوناگونی برخوردار می باشند، در اصل به این شکل می توان گفت که دستگاه های تصفیه آب صنعتی دارای انواع مختلفی هستند و هر یک کاربردهای زیادی دارند.

منظور از دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست

دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست؟

کاربرد های دستگاه تصفیه آب صنعتی 

۱-از آب های شور،آب شرب تهیه و تولید می کند(مصارف شرب)
۲-تهیه و تولید آب مورد نیاز جهت رشد سریع دام و طیور
۳-تامین و تولید آب مناسب جهت مصارف کشاورزی ، گلخانه ای
۴-تامین و تولید آب فرایندی کارخانه های داروسازی و لوازم آرایش
۵-تامین و تولید آب فرایندی کارخانه های پتروشیمی ، فولاد ، نساجی ، کاغذسازی ، رنگ سازی و…
۶-تولید آب مصرفی نیروگاه های بخار و سیکل ترتیبی

قطعه های دستگاه آب شیرین کن صنعتی(RO)اسمز معکوس

  • پمپ آب خام ورودی(فید پمپ)
  • پیش تصفیه
  • پمپ هایپرشر
  • پرشر وسل و فیلتر ممبران
  • ابزار دقیق و کنترل کننده ها
  • سیستم تزریق آنتی اسکالانت Anti Ascalant
  • سیستم شستشویی شیمیایی

طرز کار دستگاه تصفیه آب صنعتی

شیوه کار دستگاه تصفیه آب صنعتی تشریح فرایند کار دستگاه تصفیه آب صنعتی در حالتی كه یك غشاء نیمه تراوا(منظور از غشاء نیمه تراوا یعنی غشایی که آب به آسانی از آن عبور نماید، در صورتی که عبور املاح و نمک‌های آب نظیر MgSo4، CaSo4، CaCl2، NaCl و … امکان پذیر نباشد.

هزینه‌های عملیاتی سیستم تصفیه آب در صفا دشت

بیشک هزینه‌های عملیاتی یکی از فاکترهای است که در انتخاب دستگاه تصفیه آب صنعتی باید مورد توجه قرار گیرد. اگر پیمانکار به نرم افزار طراحی دستگاه تصفیه آب مسلط باشد. حتما اطلاعات دقیق تری در مورد هزینه‌های عملیاتی سیستم نیز به شما گزارش می کند.

قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی در صفا دشت

دستگاه تصفیه آب صنعتی

دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست؟

 

در تعیین قیمت دستگاه های تصفیه آب صنعتی RO پارامترهای زیادی نقش دارند. برخی از این پارامترها شامل موارد زیر می باشند:
۱٫ میزان خلوص آب تصفیه شده

۲٫ کیفیت آب ورودی

۳٫ حجم آب تصفیه شده مورد نیاز در یک روز

۴٫ تعداد ممبران های به کار رفته در دستگاه با توجه به نوع کاربرد و ظرفیت دستگاه

۵٫ قدرت پمپ های RO (دستگاه های با ظرفیت بالاتر به پمپ با قدرت بیش تری نیاز دارند)

۶٫ برند قطعات به کار رفته در دستگاه

انواع روش های تصفیه آب

  • تصفیه آب به روش سیستم تبادل یونی

فرایند تبادل یونی یکی از اشکال پدیده جذب سطحی می باشد ، که در آن فاز سیال در تماس با فاز جامد جاذب قرار می‌گیرد.

  • تصفیه آب به روش (EDR (Electro dialysis Reverse

کلمه Dialysis در لغت به معنی جدا کردن مواد از یک محلول است و روش EDR در اصل بیانگر جدا کردن املاح از آب با استفاده از انرژی برق است.

  • تصفیه آب به روش EDI

صنعت هسته ‌‌ای، صنعت داروسازی، صنعت قطعات نیمه رسانا و …. داشتن آبی با خلوص بسیار زیاد است .
برای تولید چنین آب ‌‌هایی اول آب خام بسته به غلظت املاح موجود در آن توسط یکی از روش‌‌ های پیشرفته مثل اسمز معکوس، نانوفیلتراسیون، EDR و یا تقطیر مورد تصفیه قرار می‌‌گیرد.

دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست؟

دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست؟

دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست؟

یکی :ازمزایای دستگاه تصفیه اب صنعتی باید به مقرون به صرفه بودن.

دوم :دستگاه از جهت هزینه مالی و هم از لحاظ آلایندگی محیط زیست اشاره کرد.

سوم :همچنین این سیستم از دقت بالایی در تولید کیفیت آب محصول برخوردار است.

چهارم :محدودیت ظرفیت تولید ندارد.

پنجم :برای همه نوع آب خام با تی دی اس‌های مختلف مانند آب لب شور، آب دریا و … کاربرد دارد.

ششم :علاوه بر حذف کامل املاح محلول در آب(TDS) تاثیر چشم گیری در کاهش سختی آب را دارا است.

همچنین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد

. مصرف پایین انرژی نسبت به روش‌های تقطیری

. هزینه نگهداری پایین

. راهبری آسان

. نصب و راه اندازی در کوتاه‌ترین زمان

. مصرف پایین مواد شیمیایی در مقایسه با روش تعویض یونی

. در سیستم‌های RO نسبت به سیستم‌های گرمایی مصرف انرژی پایین میباشد و بسیاری از مشکلات همانند خوردگی که در سیستم‌های گرمایی به دلیل عملکرد در دماهای بالا وجود دارد، در این سیستم دیده نمی‌شود.

. از نقطه نظر آلودگی نیز روش اسمزمعکوس به روش تبادل یونی ارجحیت دارد، زیرا هیچگونه ناخالصی به جز آنجه قبلاً در آب وجود داشته است، به محیط زیست اضافه نمیکند.

. برخلاف سیستم‌های تقطیری و تعویض یونی به دلیل آن که قسمت اصلی تصفیه‌ی آب در سیستم‌های RO توسط ممبرین‌ها انجام میشود، در صورتی که اشکالی در سیستم به دلیل خرابی یکی از آن‌ها اتفاق بیفتد، ‌ نیازی به متوقف کردن کامل سیستم نیست، ممبرین خراب را میتوان به سادگی از سیستم خارج، شستشو، تعویض و یا تغییر داد.

. در مقایسه با سیستم‌های تعویض یونی، هزینه یک سیستم RO، نسبت به تغییرات ناخالصیهای آب وابستگی کمی دارد، بنابراین در صورت تغییر خلوص آب ورودی تغییرات زیادی در هزینه‌های تمام شده آب نهایی داده نمی‌شود.

 

بیشتر بخوایم :۶ مزایای دستگاه های تصفیه آب صنعتی شرکت ها  ،قطعات تصفیه آب صنعتی

 

معایب تصفیه آب صنعتی

در رابطه با معایب سیستم‌ تصفیه آب صنعتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

بالا بودن نسبی پساب دستگاه:

این پساب‌ها معمولا از ۵۰% تا ۱۰% آب خوراک را شامل می‌شوند که این تفاوت درصد،همه بستگی به طراحی دستگاه دارد.
لازم به تذکر است که این مقدار از پساب در دستگاه‌های دریایی RO افزایش یافته و نسبت به RO های آب لب شور پساب بیشتری دارا هستند.

سایت شرکت تصفیه پارس آب به عنوان یکی از اولین و بزرگ ترین ارائه دهندگان دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی با تجهیزات جانبی اصلی

کلام آخر

دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست؟ پیشنهاد ما به شما قبل از خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی RO از راهنمایی کارشناسان مجرب مجموعه پارس آب برای انتخاب دستگاه متناسب با نیاز خود استفاده نمائید.
امکان مشاوره رایگان تلفنی با کارشناسان مجرب تصفیه آب ازطریق شماره‌های فوق الذکر با ما تماس بگیرید.

 

دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست؟

سوالات متداول 

۱٫ اسمز معکوس (RO) یا دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست؟

اسمز معکوس، که اغلب به عنوان RO شناخته می شود، یک روش پیشرفته تصفیه آب است که در ابتدا توسط نیروی دریایی ایالات متحده برای تبدیل آب دریا به آب آشامیدنی برای خدمه زیردریایی توسعه یافت. این یک فناوری فیلتراسیون غشایی است که آب را تحت فشار از طریق منافذ بسیار کوچک یک غشای نیمه تراوا عبور می دهد. سیستم‌های اسمز معکوس خانگی مدرن، فناوری غشایی را با کربن و فیلتراسیون مکانیکی ترکیب می‌کنند تا آب فوق‌العاده خالص و با طعم عالی تولید کنند.

 

۲٫ چگونه کار می کند؟

به بیان ساده، آب در واحدهای مسکونی مدرن با فشار معمولی آب شهری تامین می شود و از طریق یک پیش فیلتر رسوبی جریان می یابد که تمام ناخالصی ها و ذرات ریز موجود در آب را حذف می کند. در مرحله بعد، یک پیش فیلتر کربن فعال آلاینده های آلی از جمله کلر و محصولات جانبی آن را حذف می کند. سپس وارد غشای اسمز معکوس می شود. فیلتر ورقه مانند بسیار قوی: آب را از خود عبور می دهد اما مواد جامد و ناخالصی های محلول مانند سدیم، سرب و آرسنیک را حذف می کند. بخشی از آب ورودی به دستگاه برای تمیز کردن سطح غشا استفاده می شود و به زهکشی آشپزخانه می ریزد. آب تصفیه شده تا زمان نیاز در یک مخزن کوچک ذخیره می شود. با باز کردن شیر آب نصب شده روی سینک، آب تحت فشار از فیلتر کربن فعال دیگری عبور می کند که به آن رنگ نهایی می دهد و از آنجا به شیر آب می رود. مطمئن،

 

۳٫ بهترین دستگاهای صنعتی RO چیست؟

تمام غشاهای RO آب با خلوص بالا مشابه تولید می کنند. با این حال، همه سیستم ها عملکردهای یکسانی ندارند. به عنوان مثال: مدل FMRO5-MT برای کاربردهای آب شهری مناسب است. این واحد دارای پنج مرحله است، به این معنی که آب از یک پیش فیلتر رسوب پلی پروپیلن ۵ میکرونی عبور می کند، سپس دو کارتریج اکسترود شده کربن جامد برای حذف کلر، سپس یک غشای RO برای حذف ریزترین آلاینده ها و در نهایت از فیلتر کربن دیگری برای پرداخت عبور می کند. FMRO4G-ERP صرفه جویی در مصرف آب را با طراحی با راندمان بالا در نظر گرفته است. این مدل در مدت زمان کمتری آب بیشتری تولید می کند و آب کمتری نسبت به RO سنتی ۵۰ gpd در زهکشی پایین می رود. این به دلیل پمپ نفوذ غیرالکتریکی است که از پساب برای کاهش فشار برگشتی از مخزن ذخیره استفاده می کند و اجازه می دهد فشار کاری ثابت تری در سراسر غشاء ایجاد شود. مدل WQC4RO13 برای مصرف کنندگانی طراحی شده است که RO با تعمیر و نگهداری کم می خواهند. این مدل دارای یک شیر تقسیم مهندسی شده، مخزن نگهدارنده پلی پروپیلن با مشخصات پایین و یک سر فیلتر تقسیم کننده است که ۱۸۰ درجه با دریچه های خاموش کننده داخلی برای تعویض آسان فیلتر ۱/۴ دور می چرخد. فیلتر کنید

۴٫ اهمیت فشار آب برای دستگاهای صنعتی  RO چیست؟

این مهم است. فشار آب، آب را برای فیلتر کردن از طریق غشاء هدایت می کند و مواد جامد دور ریخته شده را حذف می کند. فشار کم آب باعث کاهش تولید غشا و رسوب زودرس می شود. فشار ایده آل برای راه اندازی سیستم RO 60 PSI است. فشارهای زیر ۴۰ PSI عموماً ناکافی در نظر گرفته می شوند و باید با بوستر پمپ تقویت شوند.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.