Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/pars3r/public_html/wp-content/themes/WpShow/header.php on line 26
تصفیه آب شنی صنعتی
تصفیه آب شنی صنعتی
می 28, 2022 0 نظر مقاله

تصفیه آب شنی صنعتی


تصفیه آب شنی صنعتی :فیلتر شنی فیلتر مخزنی می باشد که اکثراً به صورت عمودی و در ظرفیت های بالا به صورت افقی با جنس بدنه فلزی و یا فایبرگلاس كه با فیلتراسیون فیزیكی آب کدر از داخل سیلیس و بستر شنی سبب حذف ذرات جامد معلق می‌گردد . فیلترهای شنی برای تصفیه اولیه آب دارای ناخالصی و کدورت مورد کاربرد قرار می گیرند. این شیوه یک فرآیند تصفیه آب و فاضلاب که با محیط زیست سازگاری نسبتاً آسان و ارزان قیمت می باشد. مکان تصفیه شامل چند لایه سیلیس با درجه بندی های متفاوت داخل مخزن تحت فشار است.

تصفیه آب شنی صنعتی

تصفیه آب شنی صنعتی

تصفیه آب شنی صنعتی

فیلتراسیون شنی یکی از فرآیند های اصلی در علم تصفیه آب است که به هدف جداسازی مواد جامد غیر قابل ته نشینی از آب به وسیله عبور آن از یک بستر متخلخل شن یا سیلیس انجام می شود. در تصفیه آب می توان فیلتراسیون را با عبور از روزنه های در حد متوسط برای حذف مواد جامد معلق آن در نظر داشت. این فیلتراسیون با فرآیند های طبیعی سازگاری بسیار بالایی دارد.

فیلتر شنی با فیلتراسیون فیزیکی آب، همه ذرات معلق که در آب موجود است، رنگ، باکتری ها، پلانکتون ها و در وضعیت کلی ذرات جامد معلق بزرگتر از ۵۰ میکرون را جذب می کندد.

انواع فیلتر شنی

  • تند یا سریع (گرانشی)
  • صافی شنی تحت فشار
  • فیلتر شنی آهسته (کند)
تصفیه آب شنی صنعتی

تصفیه آب شنی صنعتی

هر سه نوع فیلترها در کل جهان در صنعت آب به طور گسترده مورد کاربرد قرار می گیرد. دو مورد اول نیاز به استفاده از مواد شیمیایی فلوکولانت دارند تا بتوانند با راندمان بالا فعالیت کنند. در شرایطی که فیلتر شنی کند می تواند آب بسیار با کیفیتی با حذف عوامل بیماری زا و میکروبی از ۹۰٪ به ۹۹٪ (بسته به فشارها)، طعم و بوی نامطبوع آب را بدون نیاز به مواد شیمیایی حذف کنند.

کاربرد فیلترهای شنی

 دستگاه تصفیه آب شنی  به جز استفاده آن در تصفیه خانه های صنعتی می توانند در تصفیه خانه های کوچک و خانگی نیز به علت در دسترس بودن متریال مصرفی آن مورد کاربرد قرار گیرند.

۱٫مهیا سازی آب برای برج خنک کننده
۲٫تصفیه فاضلاب
۳٫ساخت آب آشامیدنی
۴٫تصفیه در استخرها
۵٫پیش فیلتراسیون برای سیستم های غشایی
۶٫تصفیه آب خاکستری یا سطحی

فرایند تفکیک آلاینده های آب با کاربرد از این فیلتر ها به واسطه ترکیبی دو فرایند زیر انجام میگیرد:

دراین فرآیند ذرات معلق و جامد موجود در آب ، در فاصله کوچک بین دانه های ریز شن به دام می افتد.
مواد لزج و ژلاتینی و چربی ها تمایل بسیاری به چسبیدن به دانه های شن دارند. به همین علت است که در فیلتر شنی برای افزودن هر چه بیشتر بازدهی فیلتر به آن مواد منعقد کننده و لخته کننده ضافه می شود.

به‌ این ‌ترتیب این صافی به واسطه دو فرایند ذکر شده آلاینده های موجود در آب را جدا سازی می‌کنند. به کم کم با افزایش حجم آلاینده های جدا سازی شده از آب، افت فشار ایجاد شده به واسطه فیلتر نسبت به افت فشار اولیه دائماً اضافه می شود. این فیلتراسیون را می توان به عنوان اولین مرحله از تصفیه آب به حساب آورد.

تصفیه آب شنی صنعتی

تصفیه آب شنی صنعتی

 

بیشتر بخوانیم :راه اندازی تصفیه آب صنعتی،آلودگی آب شرب و اهمیت تصفیه،فیلتر نخی

ساخت فیلتر شنی

فیلتر شنی شامل یک مخزن از جنس فولاد، کربن استیل، فایبرگلاس و … می باشد. بیشتر بصورت مخزن های تحت فشار با شکل ظاهری استوانه ای و در بعضی موارد مکعبی به عنوان فیلتراسیون فیزیکی آب مورد استفاده قرار می گیرد. این روش از گذشته دور به عنوان روشی موثر برای زلال سازی آب مورد استفاده می شود. در این فیلترها از شن سیلیس استفاده می شود .که ناخالصی های موجود در آب را از آن جدا میکند.

مزیت های کاربرد فیلتر شنی

فیلتر شنی در تصفیه آب و پساب ها دارای مزایای متفاوتی می باشد. تجهیزاتی مانند فیلتر شنی با وجود اینکه ساختار ساده ای دارد، عملکرد بالایی را در پالایش و تصفیه آب سنگین و نیمه سنگین انجام می دهد.
۱٫اولین مزیت و قابل درک از این نوع صافی های شنی این است ،که بازدهی بالایی در بسیاری از موارد می تواند داشته باشد.
۲٫سند فیلتر یا فیلتر شنی می تواند در مراحل متفاوت تصفیه آب وجود داشته باشد. قبل از تصفیه به عنوان فیلتر جانبی جریان و به عنوان فیلتر نهایی در مرحله آخر.
۳٫به علت تنوع فیلترهای شنی از لحاظ ساختار بسیار است، گاربرد از این دستگاه ها در فضاهای مختلف از واحد مسکونی تا پروژه های بزرگ صنعتی بسیار زیاد است.
۴٫به دلیل تنوع بالا در اشکال و ظرفیت ها در این دستگاه ها این امکان ایجاد شده است.که در محیط های متفاوت از نیروگاه ها و پالایشگاه ها تا واحد های صنعتی کوچک و تجاری مورد استفاده قرار گیرد.
۵٫همچنین با توجه به نوع استفاده فیلتر شنی، می توان این دستگاه را در فرآینده قبل از تصفیه (پالایش اولیه)، تصفیه در مرحله دوم و یا فیتراسیون جانبی مورد استفاده قرار گیرد.

تصفیه آب شنی صنعتی

تصفیه آب شنی صنعتی

باید توجه داشته باشید: فیلتر شنی نمک های محلول در آب را فیلتر نمی کند. یک فیلتر شنی فقط می تواند ذرات جامد در آب را مانند جلبک ها و مواد آلی را فیلتر کند. نمک هایی که در آب حل نمی شوند مانند نمکی که در کودها ظاهر می شوند با فیلتر ماسه ای می توانند از آب فیلتر شوند به شرط اینکه ذرات بسیار زیاد باشند.

۶٫فیلترهای شنی از توانایی فیلتر پایین تری نسبت به فیلترهای DE و کارتریج برخوردار هستند. فیلترهای شن و ماسه فقط خاک و بقایای مواد را تا ۲۰-۴۰ میکرون از بین می برد و باعث می شود ذرات کوچکتر داخل آب استخر شوند. آنها کمترین گزینه برای صرفه جویی در مصرف انرژی هستند.
۷٫برای حذف ذرات موجود در آب، در صورت استفاده از کربن به جای سیلیس این دستگاه قادر به حذف بو، طعم و رنگ نا مطلوب آب می باشد.
۸٫جنس بدنه گالوانیزه با سه لایه پوشش اپوکسی آشامیدنی، تمامی قطعات در داخل و خارج درای پوشش روغنی و ضد زنگ می باشند.
۷٫جنس سیستم های نازل برنجی می باشد و بر روی کف دبل دیش شده است.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.