تصفیه آب و اهمیت سیستم پیش تصفیه آب
تصفیه آب و اهمیت سیستم پیش تصفیه آب
ژوئن 11, 2022 0 نظر مقاله

تصفیه آب و اهمیت سیستم پیش تصفیه آب


تصفیه آب و اهمیت سیستم پیش تصفیه آب : كيفيت آب‌هاي مورد نياز جهت مصارف ویژه به ندرت با خصوصیات طبيعي آن‌ها تطابق دارد. آب آشاميدني با ويژگي‌هاي فيزيكي يا ظاهري آب كه باید سالم وتميز باشد به طور معمول به اندازه مورد نیاز در دسترس نیست.

بیشتر منابع آب از نظر كيفيت شيميايي و بيولوژيكي جهت شرب مناسب نمی باشند ولازم است که قبل از مصرف يك سري عمليات تصفیه روی آن انجام شود. این عملياتي كه به منظور مناسب سازي آب براي مصرف خاصش انجام می شود تصفيه ناميده مي‌شود. تصفيه يا پالايش آب از نظر پزشكي و بهداشت اهميت بالایی دارد.

تصفیه آب و اهمیت سیستم پیش تصفیه آب

تصفیه آب و اهمیت سیستم  پیش تصفیه آب

تصفیه آب و اهمیت سیستم پیش تصفیه آب

تحقیقات علمی ثابت کرده که سلامتی و زندگی مان به کیفیت آبی که مورد استفاده قرار می گیرد بستگی کامل دارد. به این جهت لازم است در استفاده از آبی که در سیر زندگی خود در طبیعت به عنوان یک حلال خوب ، همه موادی که به طور طبیعی در بافت های زمین یافت می شود (به آب سخت تبدیل می شود) و یا آلاینده های صنعتی ، کشاورزی و… را در خود حل می کند و به همراه دارد ؛ نگهداری و مراقبت می نماید .

پیش تصفیه چیست؟

هدف از عمل تصفیه آب که در ورودی ساختمان قرار می گیرد که اصطلاحاً پیش فیلتراسیون نامیده می‌شود، عملیاتی است که توسط دستگاه‌ تصفیه آب خانگی صورت می‌گیرد. این دستگاه‌ها آب تصفیه شده شهری را که هنوز برای مصرف نیاز به پاکسازی بیشتر دارد، تصفیه می‌کنند و از طریق فیلترهای جذب قوی عنصرهای خطرناک و املاح نامطلوب آب را از بین می برد. این فیلترها از جنس الیاف گیاهی ویژه ی می باشند که از قدرت جاذبه بالایی برخوردارند. به سبب اینکه که استفاده از چنین الیافی در سطح بسیار بزرگ برای تصفیه آب خانه‌های شهری هزینه‌ی بالایی دارد، این مرحله معمولاً در این سازمان‌ها انجام نمی‌گیرد.

اهمیت پیش تصفیه 

اهمیت پیش تصفیه یک سیستم RO، رساندن کیفیت آب خوراکی به میزان قابل قبول به عنوان آب ورودی به ممبران ها است تا از کارکرد پیوسته و مطمئن سیستم، خیال راحتی داشته باشیم.
نوع و گستردگی سیستم پیش تصفیه، بستگی به نوع منبع آب خوراکی ( آب چاه، چاه های ساحلی، آب دریا، آبهای سطحی و یا پساب های تا حدی تصفیه شده) دارد. در این موارد، علاوه بر تفاوت آنالیز شیمیایی آب خوراک، اختلاف و نوسان شرایط کیفیت منبع آب در فصول و شرایط آب و هوایی متفاوف نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

چرا باید عمل پیش تصفیه را انجام داد؟

تصفیه آب و اهمیت سیستم  پیش تصفیه آب

تصفیه آب و اهمیت سیستم پیش تصفیه آب

بر حداقلی بودن عملیات تصفیه آب در سازمان‌های تصفیه شهری، عامل دیگری وجود دارد که منجر به آلودگی آب می‌شود و آن فرسودگی شبکه‌ی آبرسانی شهری است. لوله‌های فلزی معمولاً پیش از مدتی دچار رسوبات و زنگ زدگی‌هایی می‌شوند که این زنگ زدگی‌ها آبی را که از داخل آن‌ها عبور می‌کند، آلوده می‌کنند. در نتیجه استفاده از دستگاه‌ تصفیه آب خانگی برای تصفیه آب ورودی ساختمان باعث از بین بردن آلودگی‌های آب آشامیدنی می‌شود.

پیش تصفیه ورودی ساختمان برای مجتمع‌های آپارتمانی نیز ضرورت دارد؛

چرا که رسوبات آب تصفیه شده شهری به تدریج در سیستم لوله‌کشی مجتمع‌های مسکونی ته‌نشین شده . باعث گرفتگی لوله‌ها می‌شود که در بلند مدت علاوه بر ناسالم کردن آب، باعث افزایش هزینه‌های سرویس و نگهداری لوله‌ها می‌شود. معمولاً در مجتمع‌های مسکونی به منظور تصفیه آب ورودی ساختمان دستگاه تصفیه آب خانگی پیش فیلتراسیون را در ابتدای مسیر ورودی آب کل مجتمع قرار می‌دهند تا آب آشامیدنی تمام واحدها از همان ابتدای ورود به ساختمان، سالم‌سازی شده باشد.

 

یکی از مؤثر ترین کارهایی که دستگاه‌ پیش تصفیه ساختمان انجام می‌دهند،

از بین بردن ماده‌ی شیمیایی و مضر کلر می باشد. کلر اگرچه یک گندزدای قدرتمند است که برای حذف کردن میکروب‌ها استفاده می‌گردد، ولی اگر ورود آن به بدن انسان از مقدار مشخصی فراتر رود، بسیار خطرناک خواهد بود. کلر نه تنها از طریق آشامیدن که از طریق منافذ پوستی در مواقع استحمام نیز می‌تواند وارد بدن انسان شود؛در نتیجه استفاده از دستگاه پیش تصفیه ساختمان نه تنها برای آب آشامیدنی که برای کل آب مصرفی ساختمان امری ضروری به نظر می‌رسد.

همچنین اکثر لوازم خانگی مانند شوفاژها، اتو، ماشین لباسشویی، پکیج و آبگرمکن و غیره که معمولاً از آب گرم استفاده می‌کنند. گرمایی که در این دستگاه‌ها وجود دارد، باعث تجزیه‌ی املاحی مانند گچ و آهک می گردد که به طی زمان در بدنه‌ی آن‌ها نفوذ کرده و سبب فرسودگی آن‌ها می‌شوند. به این دلیل استفاده از دستگاه پیش تصفیه تأثیر قابل توجهی در بهبود عملکرد لوازم خانگی نیز دارد و هزینه‌های مربوط به تعمیرات و نگهداری از آنها را به میزان چشمگیری کم می‌کند.

تصفیه آب و اهمیت سیستم  پیش تصفیه آب

تصفیه آب و اهمیت سیستم پیش تصفیه آب

اضافه بر گچ و آهکی که در آب موجود است عمل شست و شو را با مشکل مواجه می‌کند. به طور مثال افرادی که در استان قم زندگی می‌کنند، به دلیل مقدار بالای املاح موجود در آب، در هنگام استحمام و یا شست‌وشوی لباس‌ها و ظرف‌ها مجبورند مقداری بیشتری از شامپو، مایع لباسشویی و یا مایع ظرفشویی را مورد استفاده قرار می گیرند. درصد بالای استفاده از مایع‌های پاک کننده در درازمدت باعث عوارض پوستی می گردد و نیز در زمان شست‌وشوی میوه‌ها نیز به منافذ آن‌ها نفوذ می‌کند.

اقسام دستگاه های پیش تصفیه

دستگاه‌های پیش تصفیه انواع و اقسام متفاوتی دارند که با توجه به مصارف مختلف کشاورزی، صنعتی و خانگی مورد کاربرد قرار می‌گیرند. اگر تصمیم خرید دستگاه تصفیه آب را دارید، می‌توانید قبل از تصمیم‌گیری با مراجعه به اینترنت درباره‌ی انواع و اقسام آن‌ها اطلاعات کافی کسب کنید و سپس با توجه به کاربری مورد نظر خود دست به انتخاب بزنید.

تصفیه آب و اهمیت سیستم پیش تصفیه آب

تصفیه آب و اهمیت سیستم پیش تصفیه آب

 کلام آخر 

ما در پارس آب ساخت و نصب انواع نصفیه آب  صنعتی ، نیم صنعتی و آب شیرین کن  را داریم . برای مشاوره و اطلا ع از قیمت ،خرید ونصب باما تماس بگیرید

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.