Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/pars3r/public_html/wp-content/themes/WpShow/header.php on line 26
آلودگی آب شرب و اهمیت تصفیه
آلودگی آب شرب و اهمیت تصفیه
می 14, 2022 0 نظر مقاله

آلودگی آب شرب و اهمیت تصفیه


آلودگی آب شرب و اهمیت تصفیه آن ،از آنجایی که آب بیشتر از سه چهارم سطح کره زمین را تشکیل داده است.۹۷/۲ درصد از آب های موجود در کره زمین در دریا ها و اقیانوس ها انباشته شده اند، درنتیجه تنها حدود۲/۸ درصد از آب های موجود قابل آشامیدن می باشد.

آلودگی آب شرب و اهمیت تصفیه

آلودگی آب شرب و اهمیت تصفیه

آلودگی آب شرب و اهمیت تصفیه

میزان قابل توجهی از کل آب های سطح کره زمین در مناطق قطبی، رطوبت هوا و خاک ، یخچال های طبیعی می باشد .که درواقع قابل دسترسی نمی باشد و تنها۰/۶۲ درصد از آبهای موجود در رودخانه ها جاری بوده و یا در منابع زیر زمینی و دریاچه های آب شیرین قرار گرفته اند که انسان ها آب شرب خود را از این منابع تامین می کند.

انواع آلودگی هاب آب تصفیه نشده 

امروزه با توجه به پیشرفت ها منابع محدود آب شیرین قابل دسترس در معرض انواع آلودگی های میکروبی و شیمیایی قرار گرفته اند، و آلاینده های فراوانی از توسط فاضلاب های صنعتی و کودهای شیمیایی منابع آبی قابل شرب انسان ها را بصورت جدی تهدید می کنند.

نیترات، متداول ترین آلاینده در آب آشامیدنی شهرهای بزرگ

عدم وجود شبکه دفع فاضلاب شهری و دفع سنتی فاضلاب به وسیله چاه های جذبی به ویژه در شهرهای پرجمعیت، فاضلاب های صنعتی و نفوذ زباله ها وبه سفره های آب زیرزمینی، نفوذ کودهای حیوانی و کودهای شیمیایی نیتراته به اعماق زمین، سبب بالا رفتن مقدار نیترات درسفره های آب زیرزمینی می باشد.درمناطق با آب و هوای گرم و خشک و کم باران، ۸۰ تا ۹۵ درصد آب آشامیدنی شهرها از سفره های زیرزمینی و چاه ها تامین می شود.

نیترات علت اصلی اختلال در فرآیند رسیدن اکسیژن به سلول های بدن می باشد و که این امر علی الخصوص برای کودکان و زنان باردار عوارض جبران ناپذیری دارد. نیترات امکان ابتلا به سرطان را افزایش می دهد و بویژه در کودکان شیرخواره که دارای بدن ضعیف تری هستند سبب به وجود آمدن اختلالات جبران ناپذیری می شود. نیترات از نوع آلاینده های محلول در آب هستند که به وسیله تصفیه خانه های معمولی و یا با کلرزنی قابل تصفیه نمی باشد. یکی از بهترین راه های تصفیه نیترات، روش اسمز معکوس است.

آلودگی آب شرب و اهمیت تصفیه

آلودگی آب شرب و اهمیت تصفیه

حشره کش ها در آب آشامیدنی

حشره کش های موجود در بازار، دارای بیش از ۶۰۰ ترکیب شیمیای متفاوت می باشند. کاربرد حشره کش ها یکی از علت های اصلی آلوده شدن هوا و اتمسفر و خاک زمین می شود. بدین ترتیب که این ترکیبات بعد از بارندگی ها، به آب سفره های زیرزمینی نفوذ کرده و هنگام برداشت آب چاه ها خود را نشان می دهند. شناسایی این ترکیبات در آب شرب نیازمند به تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی می باشد. وجود این ترکیبات در آب قابل شرب سبب آسیب های عصبی و سرطان، اختلالات تنفسی بویژه در نوزادان و کودکان که دارای سیستم ایمنی بدن ضعیف تر است می شود.

زنگ آهن در آب آشامیدنی

مشکل موجود دیگر در شهرهای دنیا، شبکه لوله کشی فرسوده می باشد که این شبکه ها پوسیده سبب می شوند که آب آشامیدنی، دارای زنگ آهن و رسوبات کنده شده از سیستم های قدیمی باشد. پوسیدگی لوله ها سسب می شود که شن و ماسه ، خاک، گل وارد آب آشامیدنی شهرها شود و سلامتی شهروندان را دچار مشکل کند.

آلودگی آب شرب و اهمیت تصفیه

آلودگی آب شرب و اهمیت تصفیه

آرسنیک در آب آشامیدنی

آرسنیک در اثر استفاده از آفت کش هایی مثل حشره کش های دارای آرسنیک و یا از راه فاضلاب صنایع سرامیک سازی ، دباغی و معادن در آب وارد می شود. آرسنیک یک ماده سمی می باشد که در آب موجود می باشد و می تواند مانع عمل آنزیم ها شود و سبب بلوکه شدن آنها شود.

املاح آرسنیک از معده جذب می شود و همچنین از طریق پوست و شش ها نیز قابلیت جذب شدن می باشند. از مؤثرترین اثرات بد آن می توان به بی اشتهایی ، به هم خوردگی معده، کم شدن وزن بدن، اسهال ، ناراحتی های عصبی و به وجود آمدن زخم های کوچک بر روی دست و پا که احتمال دارد باعث به وجود آمدن سرطان شود، اشاره نمود.

سرب در آب آشامیدنی

در زمان حاضر سرب از راه فاضلاب کارخانجات مهمات سازی ، باطری سازی و غیره وارد سفره های آب زیرزمینی و از آنجا داخل آب شرب می شود. سرب یکی از عنصرهای سمی قابل تجمع در بدن می باشد. سرب جایگزین کلسیم در استخوان ها می شود که باعث به وجود آمدن ناراحتی استخوانی می شود. سرب موجود در استخوان در مواقع تب می تواند به سایر اعضای بدن مانند سیستم اعصاب مرکزی ، دستگاه گوارش و کلیه ها آسیب وارد کند.

قابل ذکر است بعضی از تاریخ نگاران علت سقوط امپراتوری روم را مصرف آب دارای سرب می دانند. چون در آن زمان فقط طبقات مرفه روم از آب لوله کشی استفاده می نمودند که به علت سربی بودن لوله ها اطفال آنها در معرض خطرات سمیت عصبی سرب قرار داشتند. رشد مغزی اکثر این اطفال که در زمانهای بعد اداره کننده روم بودند کامل نبوده و اجتماع روم مواجه با کمبود رهبران شایسته گردید.

آلودگی آب شرب و اهمیت تصفیه

آلودگی آب شرب و اهمیت تصفیه

آسیب های ناشی از آب اسیدی (آب آلوده)

 • آسیب های قلبی و عروقی از جمله سفتی عروق خونی
 • کاهش اکسیژن رگ ها
 • افزایش وزن ، چاقی و دیابت
 • ایجاد سنگ کلیه
 • افزایش رادیکالهای آزاد (جهش سرطانی)
 • پیری زودرس
 • ضعف و شکنندگی استخوانها
 • درد عضلات و افزایش اسیدلاکتیک
 • کاهش انرژی و خستگی مزمن
 • افزایش فشار خون
 • بیماریهای پوستی ، زبر و خشن شدن پوست
 • پوسیدگی دندان ها و ایجاد زردی دندان در کودکان
 • بیماری گوارشی از جمله رفلاکس معده

 

کلام آخر 

مادر این مقاله سعی کردیم به بررسی عواملی و عوارضی و آسیب های که با استفاده از آب  تصفیه نشده برای افراد ممکن است ایجاد کند . برای تصفه آب باید از و استفاده آب آشامیدنی سالم می توانید از دستگاه تصفیه آب صنعتی و دستگاه تصفیه آب  نیم صنعتی یا خانگی. همچنین می توانید از آب شیرین کن های برای مناطقی که آب  شوری دارند  استفاده کنید .

استفاده از دستگاه های تصفیه آب پارس آب  این اطمینان را به مشتریان محترم می دهیم  که با کیفیت ترین محصول را از ما تهیه نمایند.

برای خرید و اطلاع از قیمت ومشاوره با کارشناسان ما با شماره های زیر تماس حاصل فرماید .

شماره تماس : ۰۲۶۳۶۳۲۰۷۱۴

شماره موبایل : ۰۹۱۲۳۶۵۸۰۷۴ – ۰۹۱۲۶۳۸۴۷۳۹ – ۰۹۱۹۵۵۹۳۲۰۶

 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.