راه اندازی تصفیه آب صنعتی
راه اندازی تصفیه آب صنعتی
می 21, 2022 0 نظر مقاله

راه اندازی تصفیه آب صنعتی


راه اندازی تصفیه آب صنعتی

راه اندازی تصفیه آب صنعتی ،فرایندهای طراحی، پیاده سازی و راه اندازی تصفیه آب صنعتی برای رسیدن به بالاترین بازدهی و عملکرد دستگاه و جلوگیری از ایجاد خسارات احتمالی دارای اهمیت فوق العاده ای هستند. در دستور العمل راه اندازی تصفیه آب صنعتی، آماده سازی فیلترهای ممبران برای سرویس دهی مانع از ایجاد آسیب ناشی از فشار یا جریان بیش از حد یا شوک الکتریکی می شود.

راه اندازی تصفیه آب صنعتی

راه اندازی تصفیه آب صنعتی

 

طرز کار دستگاه تصفیه آب صنعتی

دستگاه تصفیه آب صنعتی یا همان آب شیرین کن صنعتی به دستگاه های اطلاق می شود .که با شیوه اسمز معکوس مجهز به سیستم پیش فیلتراسیون می تواند سختی آب و رسوبات آن،گل و لای و کدورت،فلزات سنگین ،باکتری ها و ویروس ها حذف نماید، مراحل دستگاه شامل پیش فیلتراسیون،میکروفیلتراسیون،پمپاژ و اسمز معکوس است.

ظرفیت تولید دستگاه های تصفیه اب صنعتی ۵۰۰۰ لیتر در شبانه روز به بالا می باشد دستگاه تصفیه آب صنعتی برای تولید آب فوق خالص و با کیفیت ساخت و راه اندازی می گردد .برای افزایش راندمان و عمر قطعات نیاز به نصب یک سری تجهیزات اولیه و کنترلی در دستگاه می باشد.

آب برای ورود به سیستم اسمز معکوس یا ممبران ها باید از چند مرحله پیش تصفیه و تصفیه و میکرو فیلتر عبور کند املاحی مثل گل و لای ،کلر،کدورت و … باید از ورود به ممبران ها حذف شوند طرز کار دستگاه تصفیه آب صنعتی و اجزای آن بشرح زیر می باشد.

روش راه اندازی دستگاه تصفیه آب صنعتی RO

حال که پیش تصفیه به عنوان بخش مهمی از دستگاه راه اندازی شد .نوبت به راه اندازی سیستم می رسد، که در ادامه مراحل پیش تصفیه باید انجام شود. تمام شیرآلات دستگاه لازم است طبق دستور العمل راه اندازی واحد اسمز معکوس به درستی تنظیم شده باشند. شیرهای کنترل فشار آب ورودی که بعد از پمپ فشار بالا واقع می شود و شیر ریکاوری که بعد از پرشروسل های نصب شده است، باید حتماً باز باشند.

شیر ورودی به پرشروسل ها را باز مائید تا دستگاه تصفیه آب صنعتی RO با فشار کم آب ورودی پر از آب گردد. این کار باعث خارج شدن هوای موجود در پرشروسل ها می شود و نیز مانع از به وجود آمدن شوک هیدرولیکی فیلترهای ممبران است. دوزینگ پمپ تزریق مواد شیمیایی را فعال نمائید. تمام جریان های خروجی سیستم نیز لازم است به سمت فاضلاب هدایت و تخلیه گردند.

این نکته مهم را در نظر داشته باشید که راه اندازی اولیه دستگاه تصفیه آب صنعتی با افزایش سریع فشار ورودی، امکان دارد سبب شود هوای باقیمانده در فیلتر ممبران و پرشروسل ها باعث وارد آوردن نیروهای بیش از حد به اجزای سیستم و ترک خوردن پوسته پرشروسل گردد.

راه اندازی تصفیه آب صنعتی

راه اندازی تصفیه آب صنعتی

۱۳مرحله راه اندازی دستگاه های تصفیه آب صنعتی RO اسمز معکوس

دستگاه های تصفیه آب صنعتی که پایه کار آنها اسمز معکوس می باشد به منظور تصفیه آب جهت مصارف صنعتی مورد استفاده قرار گیرد. می توانید از مطالب این پست به عنوان راهنمای راه اندازی و کار با دستگاه های ro صنعتی استفاده کنید . مراحل راه اندازی و کار با دستگاه ها و سیستم های تصفیه آب صنعتی Ro اسمز معکوس به شرح زیر می باشد.

۱٫ثبت مقدار فشار ورودی و خروجی فیلترها:

اندازه گیری فشار شامل اندازه گیری فشار ورودی و خروجی فیلترهای شنی، فیلترهای کربن فعال و کارتریج فیلترها در مسیر تصفیه پیش از سیستم RO می باشد.اختلاف فشار بین ورودی و خروجی فیلتر شاخص مقدار گرفتگی فیلتر است . به عنوان پارامتر تعیین کننده هنگام شستشوی معکوس ( Back Wash ) مورد کاربرد قرار می گیرد.

۲٫کنترل و ثبت کلر آزاد خروجی:

اندازه گیری مقدار کلر آزاد یا غلظت کل کلر در آب خوراک سیستم RO ضروری می باشد و نباید هیچگونه کلر آزاد در آب خوراک وجود داشته باشد. با اندازه گیری این شاخص عملکرد فیلترهای کربن فعال یا سیستم شیمیایی حذف کلر از آب خوراک مورد بررسی قرار می گیرد و در صورت وجود اشکال در عملکرد کربن فعال یا تزریق محلول شیمیایی سریعاً اشکال برطرف گردد.

بیشتر نخوتنید :آلودگی آب شرب و اهمیت تصفیه ،دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست؟،فیلتر تصفیه آب صنعتی چیست؟

۳٫ثبت فشار ورودی و خروجی فیلتر کارتریج:

فشار آب خوراک در ورودی و خروجی فیلتر کارتریج ثبت می شود. اختلاف فشار بین ورودی و خروجی فیلترهای کارتریج نشان دهنده میزان گرفتگی آنها می باشد.

۴٫کنترل درجه حرارت آب:

دما یا درجه حرارت یکی از فاکتور های بسیار مهمی است که در کیفیت کار سیستم اسمز معکوس بسیار حائز اهمیت.

۵٫کنترل و تنظیم pH آب ورودی :

pH آب خام ورودی به دستگاه RO نقش بسیار مهمی در کارکرد مناسب و مطلوب سیستم دارد. یکی از مراحل مهم راه اندازی دستگاه های تصفیه آب Ro صنعتی تنظیم ph ورودی است . تنظیم مقدار pH آب ورودی و کنترل پیوسته آن برای جلوگیری از تشکیل رسوب روی سطح غشاء یک پارامتر حیاتی محسوب می شود.

معمولاً سیستم های RO فقط در یک محدوده pH خاص قادر به کار می ­باشند و در خارج این محدوده غشاء آنها در معرض رسوب نمکها یا تخریب قرار می گیرد. باید pH مترها بصورت مرتب با محلول های بافر با pH مشخص کالیبره شوند.

۶٫ثبت میزان کارکرد RO:

به منظور تعیین میزان کارکرد دقیق سیستم RO و کنترل زمان سرویس دهی آن و اندازه گیری مدت زمانی که سیستم اسمز معکوس در سرویس است مفید و ضروری می باشد.

۷٫ثبت فشار غشاء RO:

فشار در ورودی مدول ها، فشار اولیه یا فشار خوراک نامیده می شود. چنانچه در مسیر آب خوراک از خروجی پمپ های فشار بالا تا مرحله اول RO شیر کنترل قرار گرفته است اندازه گیری پیوسته فشار در خروجی ضروری است، زیرا فشار ورودی کم سبب کاهش کارایی سیستم می شود و فشار ورودی خیلی زیاد سبب آسیب غشاها می شود.

راه اندازی تصفیه آب صنعتی

راه اندازی تصفیه آب صنعتی

۸٫کنترل فشار جریان دفعی:

فشار در خروجی آخرین المنت یک مدول، فشار آب تغلیظ شده یا فشار آب شور نامیده می شود، این فشار نشانگر فشار سیستم قبل از شیر کنترل مسیر جریان دفعی سیستم است. اختلاف فشار بین خوراک RO و جریان دفعی آن شاخصی از مقاومت موجود در برابر عبور جریان در طی گذر آن از روی غشاء است، هر چند این اختلاف فشار به دما و دبی آب خوراک بستگی دارد، ولی می­ تواند معیار خوبی از کیفیت عملکرد غشاء باشد به شرط آنکه دبی آب شیرین و آب شور ثابت نگه داشته شوند. بنابراین یکی از موارد که در هنگام راه اندازی دستگاه های تصفیه آب RO باید به آن توجه کنید این مورد است.

۹٫ثبت میزان جریان تولید دستگاه RO:

ثبت میزان جریان تولید یعنی آب تصفیه شده می باشد که وارد شبکه مصرف یا تانک های ذخیره سازی می گردد.
صحت مقادیر نشان داده شده در فلومتر­های تولید و پساب را براحتی می­توان از افزایش و کاهش سطح یا حجم مخازن برسی نمود.

۱۰٫بازیافت سیستم:

نسبت جریان تولید به جریان خوراک میزان بازیافت اسمز معکوس نامیده می شود. این پارامتر با غلظت نمک ها و مواد معلق در آب خوراک RO و در نتیجه احتمال تشکیل رسوب یا فولینگ روی سطح غشاء مرتبط است.

راه اندازی تصفیه آب صنعتی

راه اندازی تصفیه آب صنعتی

۱۱٫جریان برگشتی RO :

در صورت برگشت بخشی از آب جریان غلیظ به آب خوراک سیستم RO به آن جریان برگشتی (Recycle) اطلاق می شود. به همین منظور باید در هنگام راه اندازی دستگاه RO به این موضوع توجه داشته باشید .

۱۲٫TDS آب ورودی:

TDS یا کل مواد محلول در آب ورودی به سیستم RO می­ باشد.

۱۳٫TDS آب تولید:

غلظت مواد محلول (TDS) در جریان محصول RO عموما رقم بسیار کمی می باشد که توسط یک سنسور که در خط تولید وصل می باشد نشان داده می شود. باید اندازهگیری های TDSرا به صورت ماهیانه تمیز کاری کرد. اصولاً در مورد اندازه گیری TDS جریان ها در سیستم RO یک عدد خاص مورد نظر نیست، بلکه بر اساس محدوده ای از مقادیر قرائت شده در فصول مختلف زمانی قضاوت صورت می گیرد.

 

کلام آخر

در این مقاله به مراحل راه اندازی تصفیه آب صنعتی پرداختیم .مجموعه پارس آب با بیش از دو دهه سابقه فعالیت در زمنیه طراحی و ساخت  و نصب دستگاه های تصفیه آب صنعتی و  فاضلاب فعالیت می نماید و یکی از اهداف برجسته این مجموعه ارائه بهترین خدمات و بهترین کیفیت می باشد. برای مشاوره و راه اندازی تصفیه آب صنعتی بروی لینک کلیک کنید.

 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.