فیلتر نخی
فیلتر نخی
آوریل 30, 2022 0 نظر مقاله

فیلتر نخی


فیلتر نخی یکی از پرمصرف ترین انواع فیلتر مورد کاربرد در دستگاه های تصفیه آب  می باشد که از الیاف پلی پروپیلن تولید شده است.

ویژگی فیلتر نخی

فیلتر نخی نسبت به سایر فیلترهای دستگاه تصفیه آب این ویژگی را دارد که قابل شستشو بوده و می توان بعد از شستشو ، دوباره از ان به عنوان فیلتر دستگاه تصفیه آب مورد استفاده قرار داد.
در بعضی از انواع دستگاه های تصفیه آب و دستگاه های آب شیرین کن مثل دستگاه تصفیه آب دریایی، استفاده از فیلتر لازم و اجتناب ناپذیر است. میزان حساسیت در فیلترهای نخی و نیز منافذ آن، به نوع بافت فیلتر بستگی دارد. معمولا فیلتر نخی قابل تولید در سایزها و همچنین باحساسیت های مختلفی متفاوت بین ۱ تا ۲۰۰ میکرون می باشد .

فیلتر نخی

فیلتر نخی

کاربرد فیلتر نخی

فیلتر نخی، اضافه بر صنعت تصفیه آب و دستگاههای آب شیرین کن، در صنعت های دیگری مانند لیتوگرافی و … نیز مورد استفاده قرار می گیرد. فیلتر نخی همچنین مشابه سایر فیلترها بر پایه نوع ضخیمی آن، به دو نوع به نامهای فیلتر نخی اسلیم و فیلتر نخی جامبو می باشد.
می دانیم که نوشیدن آب آلوده و تصفیه نشده آسیب‌های جبران ناپذیری را به بدن وارد می‌کند و سبب به وجود آمدن بیماری های متفاوتی می شود و با توجه به افزایش آلودگی های منابع آبی، کاربرد دستگاه تصفیه آب امری بسیار لازم و ضروری می باشد. فیلترها، اصلی ترین قسمت دستگاه تصفیه آب صنعتی است که اثر مستقیمی بر روی کیفیت آب خروجی دستگاه دارند.

انواع فیلترها

فیلتر نخی

فیلتر نخی

انواع گوناگون فیلترها هرکدام وظیفه حذف قسمتی از آلودگی ها مانند شن و خاک، فلزات سنگین، آلاینده های حل شده در آب، کلر، نیترات و آلاینده های میکروبی غیره را وظیفه دارند.
فیلترها بر پایه کارکردشان در تصفیه آب به دو گروه شیمیایی و فیزیکی تقسیم می شوند.
۱٫فیلترهای شیمیایی به کمک یک ماده شیمیایی ، موجب رفع آلاینده های ریزمولکول می شوند.

۲٫فیلترهای فیزیکی با انتقال دادن فشار به آب، باعث ازبین رفتن آلودگی های درشت مولوکولی می شوند.

علت تعویض فیلتر

هر یک از فیلتر های دستگاه تصفیه آب پس از یک مدت، نیازمند جایگزینی هستند که این دوره زمانی با توجه به نوع فیلتر، میزان املاح موجود در آب منطقه و دوره زمانی مورد کاربرد از فیلتر، مختلف می باشد. جایگزین نکردن به موقع فیلتر، سبب می شود که آب خروجی دستگاه به خوبی تصفیه نشود ،که امکان دارد به سلامتی ما آسیب برساند .علاوه بر این می تواند به دیگر فیلترها و قطعات دستگاه تصفیه نیز آسیب وارد کند و باعث ایجاد هزینه های اضافی گردد.

فیلتر غیر استاندارد

استفاده ازفیلترهای غیر بهداشتی و غیر استاندارد نیز باعث می شود عواقب خطرناکی برای سلامتی مصرف کنندگان به همراه داشته باشد. پس در زمان تهیه فیلتر باید دقت داشته باشید که فیلتر دارای تاییدیه های WQA (اتحادیه کیفیت آب) و NSF )بنیاد ملی بهداشت) باشد.

چه زمانی از فیلتر نخی استفاده می شود؟

برای آب‌هایی که مقدار زیادی رسوبات و گل و لای دارند، جهت پیش گیری از آسیب رسیدن بیش از حد به فیلتر الیافی، از یک فیلتر دیگر به نام فیلتر نخ تابیده یا فیلتر نخی استفاده می‎‌شود. این فیلتر نیز از جنس الیاف پلی پروپیلن است و ساختار آن به روشی طراحی شده است که می‌تواند حجم بالایی از رسوبات موجود در آب را فیلتر کند. این فیلترها می‌توانند آلاینده‌هایی با قطر ۱ تا ۱۰۰ میکرون را از آب حذف کنند.

به جهت مقاومت بالای فیلتراسیون این فیلترها، از آن‌ها علاوه بر دستگاه تصفیه آب خانگی می‌توان برای استخرها و برج‌های خنک کننده نیز به کار برده می شود. فیلترهای نخ تابیده نسبت به فیلترهای الیافی گنجایش زیادتری دارند، ولی دقت آن‌ها کمتر است. پس نیاز است پس از این فیلتر یک فیلتر الیافی فشرده نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

فیلتر نخی

فیلتر نخی

المنت های الیاف تابیده از سری فیلتـرهای عمیق با گنجایش جذب بیشتر ذرات و آلودگی ها و ناخالصی می باشند. در صورتی که سیال می بایست از اندازه مدیای بسیار اندکی عبور کند. این نوع از فیلتـرها با کاربرو فرآیند پیچش مدیا به دور مرکز با سرعت بالا و به طور پیوسته تولید می شود. صافی به صورت یک تکه و دارای صدها تونل الماس مانند شکل است که کم کم از قطر خارجی به جهت هسته کوچکتر می گردد.

زمانی که سیال به جهت هسته فیلتـر درحال حرکت است ذرات کم کم جذب می شوند. (ذرات درشت در قسمت های بیرونی و ذرات ریز در قسمت های درونی) در این صورت حجم نگهداری بسیار بیشتری نسبت به حالتی که فیلتر دارای سطح ثابت با ابعاد و سایز روزنه همسان باشد، پدیدار می شود. لازم به توضیح است که بر اساس نیاز مشتری امکان افزودن یک لایه اسپان باند به دور مرکز جهت مطمئن شدن از درجه فیلتراسیون و اضافه کردن دقت فیلتراسیون وجود دارد.

مقایسه فیلتر نخی تصفیه آب با فیلتر الیافی

یکی از پرکاربرد ترین فیلترهای دستگاه تصفیه آب، فیلتر الیافی (PP) است. فیلتر الیافی وظیفه روشن کردن آب ورفع رسوبها و ذرات معلق درآب را برعهده دارد.
اما بعضی وقتها وجود گل و لای و آلودگی های آن به قدری می شود. که فیلتر الیافی در زمان کمتری کارایی اش از بین می رود و غیر قابل استفاده می شود .چون دیگر ظرفیتی برای جذب ناخالصی ها و آلودگی های آب را ندارد. در حقیقت وجود گل و لای بیش از حد در آب باعث می شود تا فیلتر الیافی مسدود شود و در عبور آب از آن مشکل به وجود آید.

فیلتر نخی

فیلتر نخی

علت استفاده از فیلتر نخی

جهت برطرف کردن این مشکل اقدامات مؤثری انجام شده است که آن تولید فیلتر نخی می باشد. فیلتر نخی استوانه ای شکل و شبیه کلافی می باشد که به دور یک محور تابیده شده است. به عبارت دیگر رشته های فشرده نخ تابیده شده و یا پیچیده شده به دور لوله ظاهری مانند با فیلتر الیافی را جستجو می کنند و به به این جهت با عنوان فیلتر نخی تعریف می شوند. جنس این نخ ها اصولا از جنس الیاف پلی پروپیلن می باشد.
تفاوت فیلتر نخی با الیافی
فرق فیلتر نخی با الیافی این است که فیلتر نخ تابیده رشته ای کاموا مانند می باشد که با فشردگی کمتری به دور استوانه پیچیده شده است. بنابراین بین نخ ها منافذی وجود دارد و همین موضوع باعث می شود تا سطح مقطع فیلتر نخ تابیده از فیلتر الیافی بسیار بیشتر باشد.
به بیان دیگر این فواصل اجازه می دهد تا گل و لای و ناخالصی ها به راحتی به منافذ فیلتر وارد شوند و فیلتر نخی نیز حجم بیشتری از گل و لای و شن و ماسه را درون خود نگه می دارد.

کلام آخر

فیلترهای نخی در اندازه های متفاوتی با بلندی های ۵ ، ۱۰، ۲۰، ۳۰ ، ۴۰ وبا ضخامت های قطر اسلیم و جامبو تولید می شوند. در نتیجه در دستگاه های تصفیه آب متفاوت با ظرفیت های کم یا زیاد می توان از فیلتر نخی استفاده کنند.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.