Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/pars3r/public_html/wp-content/themes/WpShow/header.php on line 26
علت خراب شدن فیلتر ممبران
علت خراب شدن فیلتر ممبران
فوریه 25, 2023 0 نظر مقاله

علت خراب شدن فیلتر ممبران


علت خراب شدن فیلتر ممبران :فیلتر ممبران یا RO ، مهم ترین جزء در سیستم تصفیه آب است که وظیفه سبک سازی و خالص سازی آب را به عهده دارد. این فیلترها دارای دقت بسیار بالا بوده و کیفیت آن نقش خوبی در کیفیت آب خروجی دارد .

 

علت خراب شدن فیلتر ممبران

فیلتر ممبران که به عنوان قلب تپنده دستگاه تصفیه آب صنعتی شناخته می شود، تأثیر بسزایی در کیفیت آب تصفیه شده از دستگاهدارد. بنابراین تشخیص علت خرابی فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب می تواند تضمین کننده عملکرد بهینه دستگاه و کیفیت آب خروجی باشد. جالب است بدانید فیلتر ممبران که به فیلتر RO نیز معروف است به دلیل منافذ بسیار کوچک (حدود ۰٫۰۰۰۱ میکرون) نقش مهمی در حذف عوامل بیماری زا و ذرات مضر آب دارد.

امروزه فیلترهای ممبران با لایه های مختلفی ساخته می شوند و با برندهای مختلفی به بازار عرضه می شوند. این فیلتر به عنوان فیلتر مرحله چهارم در دستگاه های تصفیه آب صنعتی استفاده می شود و مطابق تصویر زیر در محفظه مخصوص قرار می گیرد.

علت خراب شدن فیلتر ممبران

علت خراب شدن فیلتر ممبران

فیلتر ممبران

دستگاه تصفیه آب خانگی، نیمه صنعتی و صنعتی اسمز معکوس همگی دارای فیلتری مشترک به نام ممبران هستند . فیلتر ممبران در دستگاه اسمز معکوس یکی از اصلی ترین جز به حساب می آید آب با گذر کردن از این فیلتر مهم ترین چهارمین مرحله دستگاه های اسمز معکوس فیلتر ممبران است و عوامل بسیار زیادی وجود دارد که بر طول عمر فیلتر ممبران موثر هستند.

رایج ترین مشکلات فیلتر ممبران

برخی از رایج ترین موردات ویا مشکلات فیلترهای ممبران تصفیه آب خانگی شامل موارد زیر است:

۱- گرفتگی فیلتر ممبران

وارد شدن گل و لای و ذرات معلق به فیلتر ممبران سبب رسوب گذاری، مسدود شدن غشا فیلتر و باعث به وجود آمدن مشکلاتی در دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس خواهد شد.

۲- خرابی اتصالات ممبران

در بخش خروجی هوزینگ ممبران اتصالی است به نام اتصال زانویی که یک طرفه قرار می گیرد. این اتصال به طور یک طرفه عمل کرده و برخی مواقع سبب انسداد میشود، ولی مسدود شدن آن می تواند یکی از علت های خرابی فیلتر ممبران باشد.

علت خراب شدن فیلتر ممبران

علت خراب شدن فیلتر ممبران

۳-شکستگی هوزینگ

یکی از علت های خرابی فیلتر های ممبران هوزینگ آن است که میتواند در اثرفشار آب ورودی و هوای موجود در آب و ضربه دچار شکستگی شود به همین علت بایستی هر چند وقت یکبار محفظه ممبران را بررسی کنید.

۴٫ خرابی اتصالات ممبران

دربخش های خارجی هوزینگ فیلتر ممبران یک اتصال زانویی قرار دارد . این اتصال زانویی به ندرت با مشکل های متفاوتی مواجه میشود که این مشکلات سبب خرابی فیلتر نیز می شود.

۵٫سیاهی فیلتر ممبران

اگر فیلتر ممبران به رنگ سیاه تبدیل شود و یا دانه های سیاهی روی آن مشاهده شود این خرابی میتواند نشان دهنده خرابی در فیلتر های قبل تصفیه و ورود کربن به ممبران باشد. در این صورت ممبران بسته می شود و آب خروجی از سیستم کم می شود .

پیشگیری از خرابی فیلتر ممبران

بهترین راه برای اینکه از مشکلاتی که ممکن است برای فیلتر شما رخ دهد پیشگیری از آن است . در این قسمت از مقاله به راه های پیشگیری از فرسودگی و پیشگیری ازآلوده شدن ممبران اطلاعاتی را ارائه میدهیم لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

۱- یکی از اصلی ترین راه ها برای پیشگیری استفاده از فیلتر های پیش تصفیه است. البته این راه در حال حاضر توسط بسیاری از تولید کنندگان به طور پیشفرض در دستگاه های تصفیه آب ساخته میشود. به صورت کلی منظور از پیش تصفیه، فیلتر هایی هستند که قبل از فیلتر ممبران ساخته میشوند. این فیلترها شامل فیلتر الیافی که اغلب از الیاف پلی پروپیلن استفاده میکند، بهره میگیرد.

علت خراب شدن فیلتر ممبران

علت خراب شدن فیلتر ممبران

۲- از فیلترهای دیگر و مهم به کار رفته در پیش تصفیه، فیلتر های کربنی می باشد. کربن پودری و یا گرانول و همچنین کربن بلاک جزو اصلی ترین مراحل تصفیه آب می باشند. چون مانع رسیدن کلر و مواد شیمیایی مضر به ممبران است . در این حالت ممبران تصفیه آب از آسیب غشایی که در بخش قبل به آن اشاره شد در امان خواهد بود.

۳- از روش های دیگر و به صرفه برای جلو گیری از مشکلات برای فیلتر ممبران استفاده از فیلتر محافظ است. این فیلتر در مرحله اول قرار گرفته است که درون یک محفظه قرار دارد. کاربرد این فیلتراین است که میزان آلودگی که از سه مرحله اول رد شده است رابگیرد وجلوگیری از رسیدن آنها به ممبران شود پس در نتیجه ممبران دیرتر خراب میشود.

 

زمان تعویض فیلتر ممبران

سالم بودن فیلتر های ممبران به عوامل های زیادی بستگی دارد که ما برخی از آن ها را در زیر ارائه داده ایم.

۱- مقدار مصرف
۲- کیفیت آب ورودی
۳- میزان کیفیت فیلترهای پیش تصفیه
۴- کیفیت ساخت خود فیلتر
و…

همانطور که در پیش تر اشاره شد در استفاده های خانگی و با کیفیت معمول آب شهرها ، این فیلترها تقریبا تا ۲ سال بدون مشکل کار میکنند. که در زمان های مختلف ممکن است بیشتر و یا کمتر از این مقدار باشد . به صورت کلی از نظر زمانی نمیتوان برای فیلتر ممبران پایان عمر مشخص کرد و تا زمانی که عملکرد این فیلتر مناسب باشد ، لازم به تعویض آن نیست و برخی مواقع ممکن است عمر این وسیله تا ۱۰ باشد.

سایر فعالیت های گروه پارس آب در زمینه تصفیه آب صنعتی

۱- ارائه انواع فیلتر کارتریج جامبو (فیلتر میکرون) و نخ تابیده برای نرم کننده آب صنعتی.
۲- فیلترهای شنی و فیلترهای کربنی در سایزهای مختلف با مخازن فایبرگلاس و فلزی
۳- دستگاه UF و لامپ های UV با ظرفیت های مختلف برای حذف آلودگی های میکروبی از آب
۴- دستگاه ازن با ظرفیت های مختلف
۵- فروش مواد ممبران ضد رسوب و جلبک و ضد اسکالانت برای جلوگیری از رسوب سطح غشا و مواد شستشوی ممبران
۶- انواع ممبران با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت
۷- سختی گیر رزین

علت خراب شدن فیلتر ممبران

علت خراب شدن فیلتر ممبران

حرف آخر

مجموعه پارس آب در زمینه مشاوره، طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی سیستم های تصفیه آب و فاضلاب به منظور ارتقای سلامت جامعه، مدیریت بهینه آب و حفاظت از محیط زیست فعالیت می کند. ما میتوانیم برای این خدمات در سایر شهر ها به شما عزیزان کمک کنیم .

شماره تماس : ۰۲۶۳۶۳۲۰۷۱۴

شماره موبایل : ۰۹۱۲۳۶۵۸۰۷۴ – ۰۹۱۲۶۳۸۴۷۳۹ – ۰۹۱۹۵۵۹۳۲۰۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *