Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/pars3r/public_html/wp-content/themes/WpShow/header.php on line 26
آنتی اسکالانت
فوریه 5, 2022 0 نظر مقاله

آنتی اسکالانت


آنتی اسکالانت یک پیش تصفیه است که به آب تغذیه ای که از طریق غشای RO جریان می یابد تزریق می شود و از پوسته پوسته شدن غشا جلوگیری می کند. پوسته پوسته شدن غشاء RO زمانی اتفاق می افتد که ذرات روی یک غشا جمع می شوند و باعث مسدود شدن منافذ غشا می شوند.
برخی از رسوبات و اسکالن های رایج غشایی عبارتند از کربنات کلسیم، سولفات کلسیم، سولفات باریم، سولفات استرانسیوم، فلوراید کلسیم، آهن، مواد کلوئیدی، سیلیس و سایر آلاینده های آلی.

آنتی اسکالانت

آنتی اسکالانت

آنتی اسکالانت ها چگونه کار می کنند؟

آنتی اسکالانت یک افزودنی آب پیش تصفیه برای سیستم اسمز معکوس است که در جلوگیری از پوسته پوسته شدن غشاها بسیار موثر است. قبل از اینکه آب تغذیه وارد غشای اسمز معکوس شود، یک آنتی اسکالانت به داخل آب تزریق می شود و از طریق سیستم ارسال می شود. مواد شیمیایی یک تاخیر زمانی بین بی کربنات و کلسیم منیزیم ایجاد می کند. تأخیر به آب اجازه می دهد تا قبل از هر واکنش شیمیایی که در آن رسوب تشکیل می شود، از غشاء عبور کند. این نتایج به دلیل اینکه آب توسط RO تصفیه می شود، رسوب تشکیل نمی شود.

 

آنتی اسکالانت RO چیست وچه زمان نیاز است؟

آنتی اسکالانت

آنتی اسکالانت

 

آنتی اسکالانت های RO مواد شیمیایی ویژه ای هستند که در بالادست یک سیستم غشایی اسمز معکوس اضافه می شوند. این مواد شیمیایی بازدارنده رسوب برای جلوگیری یا کاهش سرعت تشکیل رسوب معدنی روی سطح غشاء طراحی شده اند. به همین دلیل، آنتی اسکالانت مناسب برای عملکرد ثابت یک سیستم اسمز معکوس حیاتی است.

مقیاس مواد شیمیایی اسمز معکوس و ضد اسکالانت RO معدنی زمانی تشکیل می شود که به مواد معدنی محلول در آب اجازه داده شود تا فراتر از حد اشباع خود متمرکز شوند، جایی که شروع به خارج شدن از محلول می کنند. مانند لکه های آبی روی پنجره، آبی که روی پنجره پاشیده می شود شفاف به نظر می رسد اما در هر قطره مواد معدنی حل شده وجود دارد. همانطور که آن آب تبخیر می شود، مواد معدنی محلول باقی می مانند و خود را به عنوان یک نقطه آب سخت نشان می دهند.

 

در سیستم غشایی اسمز معکوس، آب با فشار از غشاء عبور می کند، اما مواد معدنی محلول نمی توانند از آن عبور کنند، بنابراین در پشت می مانند. تصور کنید که هر یک از آن «لکه‌ها» باقی می‌مانند و نقاط بیشتری به آن‌ها می‌پیوندند تا یک ناحیه بزرگ از مقیاس معدنی را تشکیل دهند. مقیاس روی سطح غشاء مانع از عبور آب می شود، بنابراین جلوگیری از رسوب برای سیستم های RO برای عملکرد مداوم ضروری است.

 

آنتی اسکالانت

بیشتر بخوانیم :کربن اکتیو جاکوبی ،سیستم تصفیه آب صنعتی RO

استفاده از مواد شیمیایی آنتی اسکالانت اشتباه می تواند باعث شود پوسته پوسته شدن و کاهش عملکرد بعدی به سرعت رخ دهد. با این حال، با تزریق آنتی اسکالانت صحیح RO با میزان دوز صحیح، می توان مشکلات جرم گیری را به طور کامل برطرف کرد. مدل‌های کامپیوتری پیش‌بینی مقیاس مدرن می‌توانند شدت پتانسیل پوسته‌گیری را تعیین کرده و آنتی‌اسکالانت و دوز بهینه را توصیه کنند .

آنتی‌اسکالانت‌های RO معمولاً به نرخ‌های دوز بسیار پایینی نیاز دارند و می‌توانند در ارتباط با سایر مواد شیمیایی تغذیه‌شده در بالادست کار کنند. آنتی اسکالانت های RO همچنین به طور کلی ایمن هستند و تمام الزامات زیست محیطی برای مواد شیمیایی اسمز معکوس تغذیه شده به یک تصفیه خانه آب را برآورده می کنند .

 

خواص و فواید مواد شیمیایی آنتی اسکالانت چیست؟

 

آنتی اسکالانت

آنتی اسکالانت

انتخاب آنتی اسکالانت مناسب برای ایجاد شرایط عملیاتی بهینه برای گیاهان RO دریا و آب شور بسیار مهم است. کاربرد صحیح محصول به اطمینان از کارآمدترین کارخانه کمک می کند. همچنین ممکن است هزینه های عملیاتی را از طریق صرفه جویی در انرژی، کاهش فرکانس تمیز کردن و افزایش عمر غشا کاهش دهد.

ویژگی ها و مزایا آنتی اسکالانت ها(ضد رسوبات)
  • کنترل موثر فلس ها از جمله سیلیس، کربنات کلسیم، سولفات کلسیم، سولفات باریم و سولفات استرانسیم
  • سازگار با غشاهای اسمز معکوس (RO) و نانو فیلتراسیون (NF)
  • سطوح غشایی را با پراکندگی ذرات رسوب تمیزتر حفظ کنید.
  • سیستم‌های RO را می‌توان با نرخ‌های بازیابی بالاتری اجرا کرد که به معنای کاهش هزینه‌های عملیاتی است.
  • محصولات موجود با چندین تاییدیه نظارتی جهانی
  • محصولات غیر فسفر موجود است.
  • در محدوده وسیع pH موثر است.

 

دوز آنتی اسکالانت معمولی

 

محدوده دوز معمولی آنتی اسکالانت بین ۰٫۵ تا ۴ میلی گرم در لیتر است. برای تعیین میزان دوز مناسب برای سیستم خود، توصیه می شود از نرم افزارهای شبیه سازی استفاده کنید.

آنالایزر آرگو برای ارائه راهنمایی در مورد بهترین انتخاب مواد شیمیایی ضد رسوب برای کارخانه RO شما طراحی شده است و دوز کاربرد مناسب را بر اساس شیمی آب خاص و طراحی سیستم شما ارائه می دهد.

 

آنتی اسکالانت

آنتی اسکالانت

انواع آنتی اسکالانت

 

انواع مختلفی از آنتی اسکالانت ها وجود دارد. برخی از آنها بر پایه فسفونات و برخی بر پایه پلیمر هستند. بسیاری از آنها ترکیباتی برای ارائه اثرات هم افزایی این دو شیمی هستند. آنتی اسکالانت ها باید غیر سمی باشند، در غیر این صورت توسط NSF برای کاربردهای آب آشامیدنی تایید نمی شوند. هر دو آنتی اسکال های مبتنی بر فسفونات و پلیمر در طول زمان زیست تخریب پذیر هستند. نور فرابنفش با شکسته شدن پیوندهای شیمیایی سرعت تخریب را افزایش می دهد و انواع خاصی از باکتری ها آنزیم هایی تولید می کنند که پیوندها را می شکافند.

 

کلام آخر 

آنتی اسکالانت

آنتی اسکالانت

 

اخیراً برخی از آنتی‌اسکالانت‌های سبز با این ادعا که با سرعت بیشتری تجزیه می‌شوند به بازار معرفی شده‌اند. در سیستم های غشایی اسمز معکوس، هر چیزی که خیلی سریع تجزیه شود، منبع کربن برای باکتری ها خواهد بود و به رسوب زیستی کمک می کند. بهتر است از نظر عملیاتی از چنین مواد شیمیایی اجتناب شود.

 

 

 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.